Hrvatsko planinarsko društvo

" B e l i š ć e " 

01/25/12

 

 

Slavonski planinarski put 18.03.2007.

SPP otvoren je 27. srpnja 1957 godine kao prva planinarska obilaznica u Hrvatskoj. Trasa starog SPP-a protezala se od željezničkog stajališta Londžica do pl. doma Petrov vrh i od Strmca do pl. doma Omanovac. Današnja trasa obuhvaća cijelo slavonsko gorje- Psunj, Požeška gora, Dilj gora, Krndija, Papuk i Zapadni Papuk i polazi od pl. doma Omanovac, a završava kod pl. doma Petrov vrh. Sadašnja proširena varijanta SPP-a otvorena je 1. srpnja 2000. prigodom Dana slavonskih planinara održanom kod pl. doma Petrov vrh. SPP se obilazi u neograničenom vremenu i u proizvoljnom smjeru, a sadržava 20 kontrolnih točaka na kojim treba udariti žigove, a ukoliko ih nema može se priložiti i fotografija u dnevnik.

U nedjelju 18. 3. 2007. tradicionalno se održao pohod na Papučke jaglace, no nas 19. se odlučilo poći na jedan dio SPP-a s kojeg smo uspješno u dnevnih udarili dva žiga sa Ivačke glave i Lapjaka. Pun autobus naših sugrađana ostao je šetati po Papuku u okolici Velike, a mi smo sa 2 kombija otišli na našu trasu.

Krenuli smo ujutro u 8,30 h sa Poljanice iznad Velike i preko Turjaka se zaputili na Mališčak, Ivačku glavu, pa preko Anđine kolibe ka Navoljašu, te na kraju došli na Lapjak i preko Veličkog grada se spustili u Veliku. Stazu smo prošli za 9 sati ugodnog hoda i jednog sata odmaranja i "kuhanja" ručka na Nevoljašu gdje je Jasminka proslavila rođendan

Prvo slikanje na Poljanici



Neobično drvo



Cvijeća je bilo u izobilju





Kratki predah pred Mališčakom



A onda na Mališčaku 720 m



To je zaista Mališčak



Pogled na okolne vrhove



Idemo prema Ivačkoj glavi



Kraj izvora dva putića, ili putevi se naši razilazeeee



Tko bi cvijeću odolio, a što miriše....ali neka raste...




Korak po korak i stigli na Ivačku glavu 913 m



Na putu do Nevoljaša smo sreli i ovu dvojicu, dan je bio za uživanje u svim aktivnostima



Već pogađate. Ruučaaakkk!!!!!!! S., sorry ali morala sam  





A onda i proslava rođendana. Jasminka nas je sve počastila na Nevoljašu, odlično odabrano, nema šta!



Romantika u travi



Stanka za ručak je prošla, idemo na vrh Nevoljaša 740 m





Pa na vrh Lapjaka 667 m



Devetnaest žigosanih, ali samo troje fotogeničnih  





Križ u spomen domovinskog rata na Tauberovim stijenama



Tauberove stijene su metamorfne i magmatske stijene Papuka. Najstarije potječu iz mlađeg paleozoika a stare su 318 miliona godina 





A na kraju preko Veličkog grada dolje u Veliku

Foto by Franc, tekst by Suzana
   

This site was last updated 01/15/12